Czy to się musiało wydarzyć?

Ostatnio modyfikowany 4 lata temu przez Marcin Błażejowski.

Zacznę od końca – był piękny, słoneczny dzień. Szósty zakręt szóstego okrążenia Grand Prix San Marino 1994. I wszyscy wiemy, jak to było. Znamy całą tę sagę o drążku kierowniczym, pozycji za kierownicą, ukrywaniu telemetrii, procesie sądowym itd. Ale tak naprawdę to nie ma znaczenia. Tak czy inaczej Ayrton Senna da Silva nie żyje.

Ze względu na wypadek i śmierć Roland’a Ratzenberger’a w sobotę, Ayrton Senna da Silva poważnie rozważał rezygnację ze startu do niedzielnego wyścigu. W wyniku tego wydarzenia długo rozmawiał z Sidem Watkinsem – wieloletnim lekarzem F1, a prywatnie swoim przyjacielem – o tym, że może rzucić to wszystko i pójść na ryby. Jak sam mówił: po raz pierwszy nie był spokojny przed startem, źle spał. Po okrążeniu instalacyjnym jedyny raz w swojej karierze w F1, będąc na polach startowych, wysiadł z samochodu.

Dla nas – kibiców – jego wojna z Alainem Prostem była czymś najwspanialszym na świecie. Jego wyczyny – w tym także błędy (jak chociażby wypadki w Meksyku czy Monako) – definiowały go jako geniusza, arcymistrza i bezkompromisowego kierowcę. Choć zdobył ,,tylko” trzy tytuły mistrza świata dla wielu – w tym dla mnie – pozostanie największym kierowcą w historii Formuły 1.

Tutaj, tj. w tym wpisie, będę sukcesywnie dopisywał moje wspomnienia i spostrzeżenia z tamtego dnia. Natomiast w całej sekcji poświęconej Ayrtonowi Sennie będę umieszczał różne ciekawostki związane z jego karierą, szczególnie pewnie te mniej znane.

Zdjęcia zakrętu Tamburello

Jeśli ktoś chciałby odwiedzić miejsce śmierci Ayrtona Senny to tutaj opisuję jak do niego dotrzeć. Byłem tam dwa razy: w 2014 i w 2017 roku. Trzy pierwsze zdjęcia pochodzą z 2017, ostatnie jest z 2014. Mam ich oczywiście więcej, tutaj przedstawiam tylko wybrane. Zachęcam przy tym każdego fana F1, aby mając taką możliwość zajrzał w to miejsce. Warto nie tylko je zobaczyć, ale także zostawić coś od siebie.

Pomnik Ayrtona Senny na przeciwko zakrętu Tamburello (po jego wewnętrznej stronie).
Szósty zakręt szóstego okrążenia San Marino
Wewnętrzna strona zakrętu Tamburello.
Pomnik Ayrtona Senny na przeciwko zakrętu Tamburello (po jego wewnętrznej stronie).

I gdyby nie ten piekielny szósty zakręt szóstego okrążenia Grand Prix San Marino 1994…

Marcin