Max Verstappen wygrał czy Mercedes przegrał?

Ostatnio modyfikowany 4 lata temu przez Marcin Błażejowski.

9 sierpnia 2020, w 70-tą rocznicę rozgrywania zawodów grand prix Formuły 1, Max Verstappen wygrał wyścig na torze Silverstone.

Max Verstappen wygrał czy Mercedes przegrał
Źródło: https://www.formula1.com

Nareszcie wygrał zawodnik spoza stajni Mercedesa. Czy jednak na pewno VER wygrał ten wyścig, czy raczej zespół Mercedes przegrał? Dyskusja na ten temat toczyła się na Twitterze:

Myślę, że ta dyskusja jest nie do rozstrzygnięcia. Dlaczego? Odpowiedź jest chyba prosta: Mercedesa zatrzymały głównie opony. Z kolei VER pojechał znakomity wyścig: spokojny, z żelazną konsekwencją. Z resztą i tak nie ma to większego znaczenia, najważniejsze, że nareszcie wygrał zawodnik spoza stajni Mercedesa.

Jest w tym wszystkim jednak małe ale: to, że Max Verstappen wygrał nie oznacza jeszcze, że nagle Red Bull Racing doścignął zespół Mercedesa. Owszem, można powiedzieć, że VER przełamał dominację zespołu Mercedes, chociaż osobiście uważam, że to zbyt daleko idące stwierdzenie. Pamiętać bowiem należy, że ze względu na bardzo wysokie minimalne ciśnienia pompowania opon narzucone przez Pirelli, samochody Mercedes po prostu je dewastowały. Należy przy tym założyć, że poziom techniczny, organizacyjny i finansowy Mercedesa jest tak wysoki, że sobie szybko z tym problemem poradzą.

A co na to Lewis Hamilton?

Oczywiście inną kwestią jest sama porażka Lewisa Hamiltona w Anglii. Trzeba jednak przyznać, że tym razem HAM zachował się inaczej niż po zakończeniu Grand Prix Wielkiej Brytanii 2018. Wówczas, obrażony na cały świat z powodu przegranej, nawet nie wyszedł do czekającego na niego tłumu kibiców. Pamiętam pierwszą wygraną Hamiltona na Silverstone w 2008 roku, widziałem ją bowiem na żywo. Siedzieliśmy na Copse E, wówczas pierwszym zakręcie po starcie (stara konfiguracja Silverstone). Przez połowę wyścigu deszcz lał niemiłosiernie, później wyszło Słońce i osuszyło tor. Lewis Hamilton wygrał w naprawdę wielkim stylu, dając pokaz jady na mokrej nawierzchni. Szkoda, że 10 lat później nie potrafił zachować się jak dojrzały, wielokrotny mistrz świata.

Tak czy inaczej dla kibiców to była frajda, dla Mercedesa bardzo gorzka pigułka, a dla Maksa Verstappena już 9 wygrana w karierze. Max Verstappen wygrał na Silverstone. I dobrze!!!

Marcin